Bedýnky do domu

TRÉNINK JAK VYBRAT ELIPTICAL ANEB CROSSOVÝ NEBO ELIPTICKÝ TRENAŽÉR

ZDRAVÍČEK RADÍ JAK SPRÁVNĚ VYBRAT ELIPTICKÝ TRENAŽÉR

Velmi často se stává, že zákazník s chutí něco pro sebe udělat zakoupí nevhodný eliptical a cvičení pak skončí stejně rychle jako začalo. Důvodem je nevhodná ergonomie stroje, krátký krok a cukavý chod při šlapání. Při výběru elipticalu je třeba zohlednit váhy a výšky osob které jej mají používat a požadovaný účel použití. Jiný eliptical bude vyhovovat pro rodinné kondiční šlapání na spalování tuku či udržovací trénink staršího člověka a jiný pro trénink aktivního sportovce. Ať už bude účel použití jakýkoli měl by eliptical vždy mít vyhovující délku kroku. Ta je vždy dána průměrem zadního disku a ovlivnit ji může u drahých elipticalů i speciální konstrukce stroje. Mylná je velmi častá doměnka lidí že u strojů uváděné "nastavitelné šlapky" délku kroku změní, jejich nastavení totiž jen ovlivní Vaši polohu vůči řidítkům. Nejčastější problém je koupě elipticalu s krátkým krokem na němž je šlapání po několika minutách nepříjemné a nepřirozené. S maximální váhou cvičence a charakterem tréninku pak souvisí masivnost rámu a kvalita použitých komponent. 

Eliptical: brzdný systém

Elipticaly dnes většinou stejně jako rotopedy využívají brzdu magnetickou, kde odpor při šlapání vytváří permanentní magnet, který svou polohou vůči setrvačníku mění brzdný odpor. Výhodou je tichost brzdy a dlouhá životnost. Dražší elipticaly používají brzdu indukční (elektromagnetickou), u které je cívka s elektromagnetem, počítač řídí proud v cívce a tím sílu magnetického pole. 

Eliptical: šlapací střed

Dnes už jen ty méně kvalitní elipticaly mají střed miskový, jeho největší nevýhodou je velmi rychlé opotřebení i při kondičním domácím použití a následné drahé opravy (u nejlevnějších modelů ho poznáte podle ohnuté šlapkové tyče procházející tělem elipticalu, bohužel u dražších strojů může být zakryt zadním diskem). Lepší je zvolit eliptical, který má střed ložiskový na čtyřhran, jeho kvalita provedení a životnost se liší dle jednotlivých výrobců a modelů. 

Eliptical: Ovládání zátěže

Dle ovládání se elipticaly dělí na modely s ruční regulací zátěže (otočným regulátorem s číselnou stupnicí), nebo elektronicky řízené elipticaly. Ty umožňují jak manuální režim, tak automatickou změnu zátěže v průběhu šlapání dle vybraného profilu trati (jeho průběh vidíte na displeji), nebo speciální programy automaticky upravující zátěž pro optimální spalování tuku dle požadovaného tepu srdce apod. (bohužel ne u všech elipticalů v praxi dobře fungují, opět platí doporučení na značkové elipticaly s možností připojení hrudního pásu).  

Eliptical: Kloubní spoje

Většina levných elipticalů dnes má v kloubních spojích jen kluzná pouzdra (u nejlevnějších modelů dokonce plastová) a je tedy nutné tyto spoje pravidelně demontovat a promazávat, jinak dochází k jejich nadměrnému opotřebení a nepříjemnému vrzání. Elipticaly s ložisky v kloubních spojích tato údržba odpadá a jejich provoz je většinou bezúdržbový. Doporučujeme tedy kupovat spíše kvalitnější elipticaly osazené ložisky nejen ve šlapacím středu, ale i v kloubních spojích. 

Eliptical: Tvar a délka kroku

U elipticalů se můžeme setkat s několika tvary kroku, z nichž nejčastější je středně dlouhý a vyšší krok elipsovitý, který je konstrukčně nejjednodušší, nohy při něm zvedáte o něco výš než při běžné chůzi či běhu.

U této konstrukce je třeba sledovat délku kroku, která souvisí s velikostí rámu stroje. I menší člověk 165 cm dělá totiž při chůzi krok cca 50cm a na strojích s krokem 40cm se jim šlape lépe než na levnějším elipticalu s krokem 20-30 cm, pro vyšší osoby je pak tento rozdíl ještě znatelnější. Lepší je tedy zvolit elipticaly s krokem okolo 40cm, které bývají i velikostně universálnější a vyhový tedy celé rodině. Nejdelší a nejpřirozenější krok pak mají elipticaly se speciálními konstrukcemi, jejichž krok je ještě delší a více plochý, tedy blížší lidskému běhu. 

Eliptical: Transportní kolečka, vyrovnání nerovností

Eliptical je většinou vybaven přepravními kolečky vpředu a seřizovacími nožičkami na vyrovnání nerovností podlahy vzadu, Levnější elipticaly mají vyrovnání řešeno otočnou excentrickou koncovkou nožičky, u lepších seřizovacím otočným regulátorem na každé koncovce.

Eliptical: Nosnost a velikost rámu

Nosnost elipticalu vždy souvisí s masivností rámu, bohužel ji dnes určují většinou dovozci a údaje u některých modelů bývají zcela nereálné. Pro muže je vždy třeba vybírat stroje s tužším rámem, které vydrží i razantnější a silovější "tahání" za rukojeti. Masivnost rámu a použitých komponentů orientačně poznáte dle hmotnosti celého stroje. Levné elipticaly váží okolo 30-40 kg, rodinné elipticaly okolo 50kg a eliptical pro osoby okolo 100kg by měl vážit min. okolo 70-80kg aby zatížení vydržel. Dle výšky osob které mají eliptical používat je důležité vybrat správný model s ohledem na velikost rámu a co nejmenší vzdálenost šlapek od sebe s ohledem na kyčle (větší rozkročení je nepříjemné hlavně u menších osob).

Eliptical: Měření tepové frekvence

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici. Bohužel ho většina cvičících osob podceňuje a očekávané výsledky se pak i při pravidelném šlapání nedostavý. Hlavně pro spalování tuku je důležité udržovat tep srdce v hodnotách při kterých v maximální míře dochází spalování tuku. Vhodný tep pro Vás lze snadno zjistit z jednoduchého vzorce (bývá i součástí návodu). Většina elipticalů je dnes vybavena ušním snímačem, nebo dotykovým snímačem (Hand-pulse). Ušní snímač je velmi nepohodlný a nepřesný, dotykové snímače zase mají elipticaly většinou jen na pevných rukojetích a při pohybu rukama tedy stroj tep neměří vůbec. Jediný způsob jak přesně a komfortně měřit tep je jeho měření hrudním pásem umístěným přes hrudník, který bezdrátově a s přesností EKG do počítače přenáší údaj o tepové frekvenci. 

Doplňující obrázky

logo jpg.jpg  Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz
Copyright   |
Ochrana osobních údajů   |