Bedýnky do domu
7.jpg

TRÉNINK VESLOVACÍ TRENAŽÉR A JAK HO SPRÁVNĚ VYBRAT

ZDRAVÍČEK POMÁHÁ PŘI VÝBĚRU VESLOVACÍHO TRENAŽÉRU

Veslovací trenažéry je třeba vždy vybírat podle toho kdo a jak na něm má cvičit. Jiný veslovací trenažér bude vyhovovat pro kondiční veslování na spalování tuku či zpevnění svalstva a jiný pro veslařský trénink aktivního sportovce. Samozřejmě je třeba zohlednit i váhu a výšku osob které mají veslovací treanžér používat. Pro životnost stroje a komfort cvičení jsou nejdůležitější způsob regulace zátěže a pojezd sedáku. 

Veslovací trenažéry: způsob vytváření zátěže

U veslovacích trenažérů se odpor vytváří několika možnými způsoby. Nejlevnější veslovací trenažéry mají jen pevné tlumiče a zátěž se nastavuje posuvem páky po rukojetích, tento systém neumožňuje nastavení malých zátěží a pro většinu nesportovců je tedy nepoužitelný, má nedokonalý průběh zátěže a omezenou životnost. Pokročilejší je systém využívající tlumiče s otočnou koncovkou se stupnicí u kterých zátěž měníte jen jejím otočením (jejich jedinou nevýhodou je omezená životnost tlumičů). Nepříliš rozšířené jsou veslovací trenažéry s vodním médiem, u kterých se v nádobě s vodou roztáčí lopatky a omezením množství vody klapkou se regulujete zátěž. Nejpoužívanější pro domácí cvičení je magnetická brzda, kde odpor při cvičení vytváří permanentní magnet, který svou vzdáleností od setrvačníku mění brzdný účinek. Výhodou je tichost brzdy, široký rozsah zátěží a dlouhá životnost (problémem levných vesel bývá neplynulý chod setrvačníku a praskání navíjecí pružiny). Další skupinou jsou veslařské trenažéry pro sportovní charaktery tréninků, které mají brzdu ndukční (elektromagnetickou) což umožňuje nastavení velmi vysoké zátěže, naprostou přesnost měření s možností programování a dlouhou životnost. Většinou jen pro komerční účely se pak používá vzduchový veslovací trenažér jehož principem je větrák, kterému se reguluje přívod vzduchu a tím odpor. Na domácí užití se příliš nepoužívají z důvodu vysoké hlučnosti.     

Veslovací trenažéry: pojezd

Kvalitou a typem pojezdu je dána jeho životnost a komfort (tichost) veslovacího trenažéru. Levnější modely používají pojezdy z plastu bez ložisek, jejich největší nevýhodou je velmi rychlé opotřebení i při kondičním domácím použití, kvalitnější je pojezd s ložisky jehož životnost je podstatně delší, záleží však na materiálu vlastních koleček. 

Veslovací trenažéry: ovládání zátěže

Dle způsobu ovládání zátěže dělíme veslovací trenažéry na manuálně řízené (odpor veslování je nastavován ručně otočným regulátorem se stupnicí zátěže) a elektronicky řízené. U elektronických lze odpor regulovat buď ručně tlačítky + a - na displeji počítače, nebo zvolením vybraného profilu trati (jeho průběh vidíte na displeji, zátěž se mění automaticky v průběhu veslování). Nejkomfortnější jsou modely se speciálními programy automaticky upravujícími zátěž dle zvoleného účelu veslování (spalování tuku, cardiotrénink ..) a Vaší tepové frekvence. K tomu je ale zapotřebí přesný údaj o aktuálním tepu, který lze získat jen hrudním pásem. Je tedy nutné aby s ním veslovací trenažér komunikoval.

Veslovací trenažéry: nosnost rámu

Nosnost veslovacího treanžéru vždy souvisí s masivností rámu a kvalitou pojezdu, bohužel si ji dnes určují výrobci a údaje hlavně u neznačkových vesel bývají často zcela nereálné.

Veslovací trenažéry: transportní kolečka a možnost složení

Veslovací trenažéry jsou většinou vybyveny přepravními kolečky pro snazší přesun, u vybraných modelů je možné z důvodu úspory místa sklopit či zasunout pojezd se sedačkou.

 

Veslovací trenažéry: měření tepové frekvence

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici. Většina veslovacích trenažérů je dnes vybavena jen ušním snímačem, který je nepohodlný a vhodný jen pro velmi hrubou orientaci kvůli malé přesnosti. Komfortnější a zcela přesné je měření tepu hrudním pásem umístěným přes hrudník, který bezdrátově do počítače přenáší údaj o tepové frekvenci.

Veslovací trenažéry: Záruka, servis

Velmi důležitou věcí je délka záruky a zajištění servisu a náhradních dílů na veslovací trenažéry. Výhodné je zakoupit trenažér u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka (stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní).

Doplňující obrázky

logo jpg.jpg  Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz
Copyright   |
Ochrana osobních údajů   |